První turnaj organizace Oktagon MMA se uskutečnil v prosinci roku 2016, majitelé Ondřej Novotný a Pavol Neruda od té doby ušli dlouhý kus cesty a nyní dobývají území za hranicemi domácí scény. Jedním z hlavních pilířů celého MMA byznysu jsou samozřejmě bojovníci, kteří už dnes mají mnohem lepší podmínky, alespoň tedy z pohledu promotérů.
K tématu se vyjádřil Ondřej Novotný v podcastu EP Events and Production. Bojovníky připodobnil ke komoditám, s nimiž se běžně obchoduje, jako příklad uvedl zlato. Spolu s ostatními promotéry znají jejich cenu, která se může za jistých okolností měnit. „Je plus mínus daná, můžeme se bavit deset až patnáct procent nahoru a dolů, a to podle toho, jak moc se mi [bojovník] zrovna líbí. Nebo já jemu.“
View this post on Instagram
Novotný připomněl, že nyní „nakupuje“ především Angličany, protože potřebuje budovat pozici ve Velké Británii. „Jejich cena u mě je větší než momentálně v Cage Warriors.“ V této souvislosti dodal, že je Oktagon pro mnoho zahraničních zápasníků atraktivní organizací. „Sakra se jim to líbí, chtějí zažít lásku našich fanoušků, vyprodané turnaje, které zažijou pouze v UFC a sem tam v KSW.“
Na domácí scéně se však traduje, že se zápasníci bojovými sporty neuživí, takové štěstí má údajně jen pár šťastlivců. S tím ale Novotný nesouhlasí. „Je to takové zažité, že se jen malá skupina bojovníků tím sportem uživí. Průměrný bojovník dnes dostane sto tisíc za zápas. Velmi průměrný bojovník, skoro bych řekl podprůměrný,“ řekl a dodal, že se výplaty s každou výhrou zvyšují. Aktivní zápasík si podle něj může přijít třeba na půl milionu korun za rok. „A když jsi trochu osobnost a trochu nad tím přemýšlíš, nějak se buduješ na sociálních sítích a najdeš si nějaké malé partnery a tak dále, tak jsi schopen udělat tři čtvrtě milionu, milion korun. Kolik lidí to má?“
Novotný je přesvědčen, že už se výplaty v MMA dostaly na slušnou úroveň, stěžování ze strany bojovníků podle něj tedy není na místě. „Třeba člověk, který jde dnes do Oktagonu, to asi můžu říct, že jsem samozřejmě rád, když sem tam někomu zaplatím na úrovni padesáti tisíc nebo pod, ale děje se to strašně málo.“
Jedním dechem ovšem dodal, že je výše odměny přímo úměrná show, kterou jsou zápasníci schopni doručit. Cest je hned několik. Mohou udělat parádní výkon přímo v kleci, strhnout potřebnou pozornost však lze i před samotným zápasem, například skrze slovní přestřelky, rozhovory, příspěvky na sociálních sítích a tak dále.
To si ale podle Novotného zhruba polovina zápasníků neuvědomuje. „Je to přinejlepším tak padesát na padesát. Pořád to nechápu, jsem z toho zděšený, že si nerozumíme,“ přiznal. „Jedna věc je, že to nemáš v krvi, umět se prodat není v tvé DNA, ale druhá věc je, že se to musíš snažit naučit.“
Vstoupit do diskuze (0)