Pavol Neruda nastínil, jakou hodnotu má organizace Oktagon

Pavol Neruda nastínil, jakou hodnotu má organizace Oktagon Dva hlavní muži Oktagonu – Ondřej Novotný a Pavol Neruda | zdroj: FOTO: Se souhlasem Oktagon MMA

Jeden z majitelů Oktagonu popovídal o financování provozu organizace. Kolik musí zaplatit lidí a co stojí jeden turnaj?

V souvislosti s Oktagonem se často rozebírají životy bojovníků, jednotlivé turnaje a konkrétní zápasy, neméně zajímavá je ale také byznysová stránka. Právě o ní popovídal Pavol Neruda během rozhovoru pro Startitup.sk.

Oktagon podle něj stojí na třech pilířích, příjmy generuje z prodejů lístků, poplatků za sledování přenosů a díky spolupráci se sponzory. „Jsou to tři nohy, na kterých stojíme přibližně stejně. Možná se to maličko vyvažuje ve prospěch PPV a sponzorů, tam to narůstá, protože kapacita hal je samozřejmě omezená, ale můžeš zvedat ceny lístků a zatížit i tuto nohu, což se vlastně i děje.“

V nejbližší době by se chtěli více zaměřit na sponzory. „V tuto chvíli si myslíme, že je největší potenciál u partnerů,“ řekl s odkazem na skutečnost, že se z Oktagonu stává velký hráč s působností na zahraničních trzích. „Ten anglický je klíčem ke globálním značkám a platformám, jako je DAZN.“ Organizace si už našla cestu k velkým partnerům, v tomto segmentu tedy vidí největší prostor pro další rozvoj. Pak si hodně slibují od PPV. „Tam je nakonec největší potenciál – partneři a PPV.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený OKTAGON MMA (@oktagonmma)

Následně prozradil, kolik peněz musí vynaložit na jeden turnaj. „Záleží, kde to je, v jaké hale, je tam hodně proměnných, ale může se to pohybovat od 600 tisíc do 1,5 milionu,“ řekl a dodal, že nejdražší turnaj se pohyboval kolem 2 milionů eur. Náklady jsou sice astronomické, Oktagonu se však daří udržet si ziskovost ve výši kolem 30 %. „Chtěli bychom, aby to bylo víc, myslíme si, že by to chtělo alespoň 40 %, aby to bylo byznysově správně.“

V této souvislosti upozornil, že Oktagon již zaměstnává opravdu hodně lidí, obrovské peníze tedy musí vynaložit na běžný provoz. „Náklady na měsíční chod Oktagonu jsou dnes už statisícové. Když jeden měsíc neuděláš turnaj, tak jsi stovky tisíc v mínusu.“ Organizace nyní zaměstnává zhruba 100 lidí na plný úvazek, k tomu má k dispozici přibližně 50 freelancerů, s nimiž spolupracuje na pravidelné bázi. S přípravou turnaje pak pomáhá dalších 300 lidí.

Jak už zaznělo, volné prostředky se nyní snaží investovat do expanze. Na rozdíl od jiných organizací stačí majitelům vlastní finance, nespoléhají se na movité investory. Možnosti by přitom byly. „Teď zvednu telefon a hned budu mít zajištěné externí financování. Zavolám do finanční skupiny, která do nás vstoupí a napálí nám miliony. Můžeme jít na burzu nebo vydat dluhopisy, vygenerovat miliony, které bychom měli na účtě.“ Touto cestou se ale zatím vydávat nechtějí.

Neruda během rozhovoru prozradil, že se v prvních letech budování Oktagonu ozval kupec s nabídkou ve výši 2 miliony eur. Spolu s Ondřejem Novotným nicméně nemuseli dlouho přemýšlet, než peníze odmítli. Dnes je hodnota firmy pochopitelně mnohem vyšší. „V mé hlavě je to 100 milionů eur,“ řekl závěrem.

Zdroje:  Startitup.sk

Nejnovější články