Se Zdeňkem Ledvinou, zakládajícím členem asociace MMAA, předsedou komise bojových sportů České asociace univerzitního sportu, zakládajícím členem komise vzdělávání IMMAF, jsem si povídala o systému vzdělávání rozhodčích v MMA.
MMAA je česká národní autorita pro MMA pod záštitou sportovních svazů, která vznikla v roce 2012. Momentálně zastřešuje jak amatérské, tak profesionální turnaje. Zároveň je její doménou rozvoj celé MMA scény v ČR. Působí také na akademické půdě - na středních i vysokých školách.
Jejím unikátním projektem je vývoj a aplikace programu pro vzdělávní rozhodčních. Už v době vzniku asociace vnímali její zakládající členové obrovskou mezeru ve znalosti pravidel MMA a také absenci specializace rozhodčí i trenérů. Dříve bylo standardem, že MMA zápasy rozhodovali lidé z prostředí thajského boxu nebo K1.
"Jen" thaibox a K-1 nestačí
Rozhodli se tuto „díru na trhu“ zaplnit a začali plánovat program vzdělávání. Pomáhal jim v tom vedoucí katedry úpolových sportů na FTVS, pan PhDr. Radim Pavelka PhD. a proděkan celoživotního vzdělávání docent Miroslav Petr PhD.. S organizací dlouhodobě spolupracuje jeden z nejlepších evropských MMA rozhodčích Jakub Müller.
Program vzdělávání se naplno rozběhl v roce 2013 – začínali s kurzem pro rozhodčí 3.kategorie. Ti se zde naučí úplné základy. Hlavně pravidla MMA, způsob bodování. Rozhodčí této kategorie nenajdete přímo v kleci, jsou to ti, co zápasy bodují. Rozhodčí 2. kategorie pak může být hlavním rozhodčím v kleci. Nejprve však v amatérské lize, následně se může posunout k profi zápasům. Rozhodčí 1. kategorie už pak rozhoduje pouze profi zápasy. U 2. a 1. kategorie je také možnost absolvovat dané kurzy v angličtině – má pak možnost rozhodovat i mezinárodní zápasy a rozhodovat při galavečerech.
Stopa vede přes IMMAF
Největším úspěchem tohoto programu rozvoje rozhodčích je mezinárodní přesah. MMMA je jedním z plnohodnotných členů International Mixed Martial Arts Federation (IMMAF). V roce 2015 na konferenci členských států v Paříži prezentoval Zdeněk Ledvina program vzdělávání rozhodčích. Spolu se Zdeňkem přednášel na konferenci také jeho kolega z komise vzdělávání John Kavanagh - trenér Connora McGregora. IMMAF se rozhodlo program kompletně přebrat. Rozhodčí všech kategorií (3. – 1.) se tedy vzdělávají podle českého vzoru. Pod IMMAF spadá i kolos jako je UFC a plně se podrobuje jejím pravidlům.
MMAA ale neusnula na vavřínech. Svůj program chtějí dále rozvíjet – například tím, že se budou více specializovat. Momentálně jsou k dispozici specifické kurzy pro vzdělávání dětí a mládeže. Běží též pilotní projekt pro kurz na instruktora pádové techniky pro základní školy, který má zatím velký úspěch.
Vstoupit do diskuze (0)