Historie bojových umění a sportů je s Japonskem pevně propletena. Karate, judo, sumó, jiu-jitsu, to jsou jen některé disciplíny, které mají kořeny právě v Zemi vycházejícího slunce. Na přelomu milénia Japonsko vládlo i světu MMA, když se ti nejlepší z nejlepších utkávali v ringu dnes již zaniklé kultovní organizace PRIDE. To už je ale minulost, teď je jedničkou UFC. A světě div se, žádnému japonskému fighterovi se tam zatím nepovedlo získat pás šampiona.
Šest z nich bylo na dosah. Kjódži Horiguči, Ken’iči Jamamoto, Júšin Okami, Hajato Sakurai, Kaoru Uno ani Júki Kondó však v titulových zápasech neuspěli. Kletbu se o víkendu pokusí prolomit Kai Asakura, který o pás zabojuje hned ve svém prvním zápase po příchodu do UFC UFC. Něco takového se děje jen vyjímečně, naposledy se tak stalo před 10 lety, když TJu Dillashawovi na poslední chvíli odpadl soupeř a namísto něj zaskočil nováček Joe Soto. Senzace se nekonala, stejně tak jako v předešlých třech případech (šanci měl i výše zmíněný Sakurai).
Kdo je Kai Asakura?
Japonskou scénu sleduje ve světě jen zlomek fanoušků MMA, proto byli mnozí překvapeni, když UFC oznámilo, že Asakura rovnou zabojuje o titul. Nakonec se jim ale povedlo japonského fightera skvěle vypromovat a troufám si říct, že jde o nejočekávanější zápas v muší váze za hodně dlouhou dobu.
Kai není bezchybný, z 25 profesionálních zápasů prohrál už 4, třikrát navíc schytal knockout. V odvetě ho sestřelil například Manel Kape, který nyní v UFC působí, takže je už teď zaděláno na dokončení zápasové trilogie.
31letý Asakura je ale divácky vděčný fighter, který do ringu chodí s jasným plánem – knockoutovat soupeře. Těží především z neustálého tlaku a agresivního boxu, který prokládá nebezpečnými koleny. V RIZINu často využíval také tam povolené kopy do soupeře na zemi, na ty musí v oktagonu UFC zapomenout, jinak mu hrozí diskvalifikace.
Začátek jak vystřižený z filmu
Asi by se dalo čekat, že většina profesionálních japonských zápasníků k MMA přešla z tradičních bojových umění. U Asakury to ale neplatí a jeho příběh připomíná spíš anime či manga komiksy. Karate sice v mládí nějakou dobu cvičil, v podstatě to ale nehrálo žádnou roli.
Zásadní moment se odehrál, když mu bylo 18 let. Jeho o rok starší bratr Mikuru (dnes rovněž úspěšný a v Japonsku extrémně populární fighter) se rád rval, a když se jednoho večera s kamarádem nudili, napadlo je, že Kaiovi zavolají, ať si s nimi přijde „zaspárovat“. O chvíli později se sešli venku na ulici, Kai dostal rukavice, a jestli čekal přátelský ťukanec, byl okamžitě vyveden z omylu. Pokud byste videozáznam viděli bez kontextu, určitě byste nehádali, že jde o bratry.
„Měl jsem rukavice poprvé na rukou. Bál jsem se o život,“ přiznává s odstupem let Kai a sám nechápe, jak se dokázal ranám svého bratra vyhýbat. Právě v ten moment si prý ale uvědomil, že se pro bojování možná narodil.
18歳の頃に兄貴に突然呼び出されてやったこのスパーリングがきっかけで格闘技を始めて一週間後に世界王者と戦うところまでたどり着いた
— 朝倉 海 Kai Asakura (@kai_1031_) November 30, 2024
夢を持つこと、その夢を叶えるために努力し続けること、支えてくれる人への感謝忘れないことの大切さを今回の試合でみんなに届けるよ pic.twitter.com/n06hqzljPp
Společně s bratrem, který má v Japonsku pověst pouličního rváče, pak začali MMA trénovat a sbírali zkušenosti v nepříliš známé organizaci The Outsider, až se přes několik dalších menších organizací dostali do prestižního RIZINu. Zatímco starší Mikuru občas vyzkouší i jiné disciplíny (boxoval například s Floydem Mayweatherem), Kai se drží striktně MMA. Díky své popularitě se na domácí japonské scéně určitě neměl špatně, k jeho cti mu ale slouží to, že se jako jeden z mála elitních japonských fighterů rozhodl vydat do světa, aby se utkal s těmi nejlepšími (ve světě kickboxu nedávno podobný krok udělal Takeru Segawa, který zamířil do ONE Championship).
Jen umět bojovat nestačí
Od promotérů často slýcháme, že zápasníci si už dnes nevystačí jen s bojovými schopnostmi. MMA je showbyznys a je potřeba zaujmout. Asakurové na to šli přes Youtube, kde dosahují takových počtů zhlédnutí, o nichž se jiným hvězdám UFC ani nesní. V tomto směru by se dali spíš srovnávat s bratry Pauly. Kai koneckonců rád vymýšlí různé nachytávky se skrytou kamerou. (Jeho nejpovedenější kousek je asi ten, kdy v převleku za jakéhosi ňoumu žádal kuřáky, ať si po sobě uklidí nedopalky. A když si na něj začali vyskakovat, shodil svršky, zastínoval a bylo rázem po problémech.) Zájem je ale i o jeho zápasy, u nichž se počty zhlédnutí pohybují v řádech milionů.
UFC si tak opravdu pořídilo superstar. A zatím to vypadá, že Asakura dokáže zaujmout i ve světě. Ačkoliv jeho angličtině (spíše by se možná mělo hovořit o japanglish) nejde moc rozumět, snaží se zápas s Pantojou i tak promovat. „Jsem tady, abych muší váhu zase udělal velkou,“ zahlásil třeba zřejmě předem připravenou a nacvičenou repliku a poznamenal, že šampion by měl dělat ty nejzajímavější zápasy, což podle něj Brazilec nedělá.
Asakura jako pozvánka na japonský trh
UFC se nikdy úplně nepodařilo v Japonsku prorazit. Dana White si dokonce veřejně postěžoval, že se jim tam podniká dost těžko. Celkově tam zatím proběhlo 9 turnajů, poslední v roce 2017. Pokud se ale Kai stane šampionem, načasování pro návrat nebude moci být lepší. Ale i pokud mu to napoprvé nevyjde, mohl by klidně vévodit menšímu turnaji UFC Fight Night.
Jak jeho premiéra v nejslavnějším oktagonu dopadne, se dozvíme v neděli ráno. UFC 310 začíná o půlnoci, hlavní část programu přijde na řadu ve 4:00 našeho času, přímý přenos bude možné sledovat třeba prostřednictvím internetové televize Telly. Kompletní startovka vypadá následovně:
Hlavní karta:
Alexandre Pantoja vs. Kai Asakura
Shavkat Rakhmonov vs. Ian Machado Garry
Ciryl Gane vs. Alexander Volkov
Bryce Mitchell vs. Kron Gracie
Nate Landwehr vs. Doo Ho Choi
prelims (start 2:00):
Anthony Smith vs. Dominick Reyes
Vicente Luque vs. Themba Gorimbo
Movsar Evloev vs. Aljamain Sterling
Bryan Battle vs. Randy Brown
early prelims (start 0:00):
Chris Weidman vs. Eryk Anders
Cody Durden vs. Joshua Van
Michael Chiesa vs. Max Griffin
Clay Guida vs. Chase Hooper
Kennedy Nzechukwu vs. Lukasz Brzeski
Vstoupit do diskuze (0)