Pro jedny může být výhodou, pro druhé je to jen nutné zlo. Řeč je o shazování váhy v bojových sportech, které se kromě diety často řeší drastickým odvodněním. Ačkoliv už se v minulosti objevily případy úmrtí, většina organizací tento proces zatím nijak nereguluje. Světlou výjimkou je například ONE Championship či nově vzniklá česko-slovenská thaiboxerská organizace PML, kde bojovníci nemohou shodit a nabrat více než určité procento své celkové hmotnosti.
Kalifornská atletická komise nyní zveřejnila váhové rozdíly bojovníků z uplynulého UFC 270, které ukazují, že někteří bojují o dvě váhové divize níž, než je jejich přirozená váha.
V případě těžkotonážníků z hlavního zápasu asi nikoho nepřekvapí, že rozdíly byly zanedbatelné. Francis Ngannou nabral ze 116,6 na 118 kg a Gane dokonce z původních 112 do druhého dne ještě necelé kilo "odložil".
Aktéři hlavního předzápasu, v němž se bojovalo o titul nejnižší tzv. muší divize (limit 56,7 kg), už ale svá těla potrápili o dost víc. Brandon Moreno totiž následující den překonal i hranici bantamové divize (61,2 kg), když váha ukázala 61,8 kg a Deiveson Figueiredo se 65 kg málem dosáhl dokonce hranice pérové divize, který je 65,8 kg.
Rekordmanem se ale stal Cody Stamann, který to z 61,5 kg vytáhl až na 72,1. Ani váhová převaha necelých 5 kil mu však k vítězství nad Saidem Nurmagomedovem nepomohla, Dagestánec jej utáhl už po necelé minutě.
Pokud se podíváme na celou startovku, těžší bojovníci vyhráli v poměru 6:5. Nedá se ale samozřejmě zevšeobecňovat, protože v některých případech se nejednalo o velké rozdíly a výsledky zápasů ovlivňuje také spousta dalších faktorů včetně určité míry náhody a štěstí. Je ale fakt, že pokud bojovníci umí se svou váhou dobře pracovat, je to pro ně velká výhoda. Netají se tím například Karlos Vémola, který poté váhové převahy využívá v zápasech. Zároveň se však jedná o hazard se zdravím. Celé problematice se na Instagramu v sérii příspěvků detailně věnuje například bojovnice Viktorie Bulínová.
Vstoupit do diskuze (0)