Do Japonska Procházka vyrazil v doprovodu karatisty Jana Soukupa. První týden z plánovaných tří strávili v Okinawě, odkud karate pochází. Česká expedice se tedy věnovala tradičním stylům šórin-rjú a gódžú-rjú.
Poté se pánové přesunuli na ostrov Kjúšú, kde Soukup kdysi žil a trénoval styl kjokušin (u nás většinou přepisováno jako kyokushin). Ten bývá označován jako nejtvrdší škola karate, protože se hodně soustředí na zocelování ducha i těla a souboje (kumite) jsou plnokontaktní, přičemž cílem je soupeře knockoutovat. Právě v téhle nesmírně náročné disciplíně se Jan v roce 2007 stal vicemistrem světa v otevřené kategorii (bez rozdílu vah). Posléze nastupoval také k zápasům v ringu kultovní japonské organizace K-1.
Zatímco na fotografiích z Okinawy měl Procházka žlutý pás (8. kyu), během tréninků na Kjúšú nosil pás bílý (kjokušin má totiž jiné barvy pásů než tradiční školy). To je už ale věcí minulosti, před odletem do Tokia totiž složil zkoušky na černý pás (1. dan). Takový skok sice není vůbec běžný, s přihlédnutím k tomu, jak dlouho se Jiří bojovým uměním věnuje, však dává smysl. A rozhodně to nebyl dárek k narozeninám, které český válečník včera oslavil.
„Nic nedostal zadarmo a musel udělat všechny náležitosti, co k tomu patří,“ ujistil Soukup. „To jsou základní techniky, fyzické testy, kata (Seienchin) a tradiční způsob 10 lidí kumite, co se na něm střídají po minutě. Jelikož se klade v Kyokushin Karate velký důraz na plnokontaktní boj, tak si s tím Jirka poradil jako správný samurai a bojoval až do konce. Ja jsem se snažil, ať si to pořádně užije ve sparingu.“
Jak takové kumite probíhá a že si musel Jiří černý pás skutečně zasloužit, se můžete podívat v instagramovém příspěvku níže:
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Vstoupit do diskuze (0)