Téma platů v MMA je už dlouho předmětem vášnivých diskuzí. Ano, největší hvězdy si sice často přijdou na slušné peníze (byť se pořád jedná jen o zlomek toho, na kolik si přijdou třeba elitní boxeři), ale řadoví bojovníci rozhodně nemají na růžích ustláno a po odečtení nákladů na přípravu jim moc peněz nezbývá. A není tomu jinak ani v UFC, neslavnější světové organizaci..
Jedním z nejhlasitějších kritiků platových podmínek v UFC je boxující youtuber Jake Paul. Znovu o tomhle problému pohovořil v podcastu Hot Boxin' with Mike Tyson, když došla řeč na Danu Whitea.
"Není to tak, že bych ho nenáviděl, jen chci, aby bojovníkům víc platil," snažil se Paul vysvětlit svůj postoj k šéfovi UFC. "Teď když jeho firma vydělává biliony dolarů ročně, tak z toho fighteři dostanou jen 15 procent. Z toho to všechno pramení, chci pro zápasníky vyšší výplaty a dlouhodobé zdravotní pojištění. Ale dostáváme se do slovních výměn, které zastírají ten pravý důvod, proč jsem se s ním začal hádat. On řekne, že mé zápasy jsou zaplacené, že jsem na steroidech. Já pošlu zpátky něco jako, že je plešatý a ošklivý."
Paul také prohlásil, že celou věc začalo to, když White proti němu vsadil milion dolarů na vítězství Bena Askrena. "V té době jsem ještě neporazil žádného bojovníka, takže Dana asi věřil tomu, že mě může porazit každý opravdový zápasník. No a když jsem vyhrál, tak mě shodil. Tam ten náš spor začal."
"Jako člověka ho neznám, jen si prostě myslím, že minimální plat bojovníků v UFC je 12 500 dolarů a mělo by to být aspoň 50 tisíc. Kdyby to zvýšili na padesát, tak by to změnilo životy méně známým bojovníkům obrovským způsobem. Nemuseli by mít jiné práce, mohli by si dovolit platit poplatky gymům, měli by peníze na dobré jídlo. Teď mají další práce a jen tak tak se protloukají. Kdyby se minimum zvedlo, stálo by to UFC jen 20 milionů dolarů ročně, ale těch 20 milionů by šlo menším fighterům do kapsy a znamenalo by to pro ně obrovský rozdíl."
"Změnilo by to sport k lepšímu. Víc zápasníků by trénovalo na plný úvazek, takže by byli lepší. A pro UFC by to byl jen malý výdaj navíc," pokračoval Paul.
"To, co udělal pro ten sport, je neuvěřitelné. Jakože respekt. Všichni si toho ceníme, MMA milujeme. Ale teď, když je ten sport a ta organizace nejvýdělečnější ligou ze všech, zaplať svým bojovníkům víc než 15 procent z výnosu," uzavřel Jake svůj apel na šéfa UFC.
White má ale pověst tvrdého byznysmena. Ve své organizaci má skoro 600 bojovníků, což je mnohem víc než konkurenční PFL či Bellator. Šéf největší asijské organizace ONE Championship sice tvrdí, že oni jich mají ještě víc, turnaje ale nepořádají ani zdaleka tak často a nepříliš známí nováčci si tam přijdou třeba jen na 1500 dolarů. Oproti tomu UFC má suverénně největší frekvenci pořádání turnajů, zápasy nás zásobuje takřka každý víkend. Díky tomu zároveň může dávat šanci většímu objemu ne až tak známých fighterů a budovat z nich hvězdy, které si v další fázi kariéry přijdou na pěkné peníze.
Že ale pro nováčky v UFC není snadné vyžít, potvrdil i David Dvořák, který patří mezi nejlepší bojovníky v muší divizi. Ten se kdysi nechal slyšet, že jen daně ve Spojených státech mu částku poníží o 30 procent a odečíst se musí také náklady na manažera, trenéry a přípravný kemp. ”Kdybych nevyhrával, tak jsem na nule, nebo v mínusu,” přiznal tehdy, naštěstí si ale vybojoval novou smlouvu, takže by na tom teď měl být finančně lépe. Podmínky v nejslavnější organizaci nedávno zkritizoval i jeho týmový parťák Patrik Kincl.
Zatím je na tom ale UFC s minimálními platy rozhodně nejlépe. Na paty jim však šlape PFL, s nímž spolupracuje právě Jake Paul. Tam sice někteří bojovníci v základu nedosáhnou ani na 8 tisíc dolarů, ale na druhou stranu mají možnost probojovat se v rámci sezóny až k lukrativní prize money, která činí jeden milion dolarů.
Vstoupit do diskuze (0)